Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
55 277 23 06 ul. Reja 13, 82-400 Sztum
sck@scksztum.pl

Aktualne wydarzenia

Kliknij aby powiększyć

 Janina Zadworna Kosacz

Urodziłam się 14 lipca 1949 r. w Augustowie. W szkole podstawowej nauczyciele, na których miałam szczęście trafić, dostrzegli we mnie potencjał artystyczny i pokierowali mnie do Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Po jego ukończeniu rozpoczęłam studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dzisiejsza Akademia Sztuk Pięknych). Swoją przygodę na PWSSP rozpoczęłam na wydziale malarstwa, początkowo na specjalizacji tkanina, jednak poszukując dalej, przeniosłam się na ceramikę, ostatecznie w roku 1973 uzyskałam dyplom magistra sztuki ze specjalizacją ceramika i malarstwo, w tym samym roku otrzymałam stypendium artystyczne Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. 

Po skończeniu studiów, tak jak wielu absolwentów PWSSP, nie tylko malowałam, ale również tworzyłam ceramikę użyteczną oraz biżuterię, jednak ostatecznie poświęciłam się malarstwu, czego efektem były wystawy indywidualne:

  • Gdynia 1973, Gdańsk 1973, Kopenhaga 1974, Gdynia BWA 1981

oraz zbiorowe

  • Paryż 1974, Bruksela 1974, Baltimor 1974, Paryż 1975
  • Sopot „Porównania” 1975
  • Sopot, Biennale Sztuki Gdańskiej 1979
  • Szczecin, X Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego 1980
  • Poznań, Wystawa Malarstwa im. Spychalskiego 1981
  • Gdańsk, Biennale Sztuki 1981

Moją twórczość inspirowało malarstwo holenderskie oraz dzieła Salvadora Dali, jeżeli mówimy o czasach współczesnych, to lubię twórczość Andrzeja Dudy-Gracza, którego miałam okazję poznać, oraz Zdzisława Beksińskiego. 

Jednak rodzina była dla mnie najważniejsza i na wiele lat wycofałam się z wystaw, malując dla przyjaciół i osób prywatnych. Ostatni raz moje obrazy prezentowałam w roku 1997 w wystawie zbiorowej w Elblągu w Galerii EL. Moje obrazy znajdują się głównie w zbiorach rodziny i osób prywatnych, ale też w archiwach Muzeum Narodowego w Gdańsku czy w Banku PKO w Kwidzynie. 

Z przyjemnością obserwuję rozwój młodych artystów, zwłaszcza w mniejszych miastach, jakim jest Sztum, gdyż uważam, że w życiu najważniejsza jest pasja. Po latach moje córki namówiły mnie do powrotu do malarstwa i ponownie odkryłam, jaką radość mi to sprawia i zamierzam to kontynuować☺

Zdjęcia z wernisażu: